آموزش نصب گنورادیو در ویندوز به همراه مثال

آموزش نصب گنورادیو در ویندوز به همراه مثال

گنورادیو یک نرم‎افزار دوست داشتنی برای توسعه انواع رادیو نرم‎افزاری است که با آن می‎توانید سیستم‎های مخابراتی مختلف را به سادگی پیاده‎سازی کنید. این نرم‎افزار اصالتا برای سیستم عامل لینوکس طراحی شده است و نصب و استفاده از آن برای کسانی که با لینوکس آشنایی دارند، ساده و دلنشین است. اما اگر تاکنون تنها با ویندوز کار کرده اید و آشنایی با لینوکس ندارید، برای کار با گنورادیو سه گزینه پیش رو خواهید داشت:

  1.  استفاده از نسخه LIVE گنورادیو: این مسیر به کاربرانی پیشنهاد می‎شود که ترجیح می‎دهند بدون نیاز به نصب لینوکس و گنورادیو، از قابلیت‎های گنورادیو استفاده کنند. به همین جهت محصول “محیط رادیو نرم‎افزاری زنده گنورادیو” توسط آزمایشگاه Corgan توسعه داده شد که در واقع یک لینوکس اوبنتو قابل راه‎اندازی (bootable) است که نرم افزار گنورادیو از پیش روی آن نصب شده است و می‎توان با استفاده از آن بر روی DVD یا فلش USB، رایانه را راه‎اندازی کرد. برای طی این مسیر و استفاده از نسخه LIVE گنورادیو اینجا را ببینید.
  2. نصب لینوکس،آشنایی با محیط این سیستم عامل و نصب گنورادیو: این مسیر به کسانی پیشنهاد می‎شود که علاوه بر استفاده از امکانات استاندارد گنورادیو، قصد دارند در آینده بلوکها یا ماژول‎هایی را به آن بیافزایند. اگرچه در ابتدای این مسیر با دشواریهایی روبرو خواهید شد اما در نهایت نرم افزار گنورادیو را با تمام ظرفیت‎های آن در اختیار خواهید داشت. برای نصب گنورادیو در لینوکس اینجا را ببینید.
  3. نصب گنورادیو روی ویندوز: این مسیر به کسانی پیشنهاد می‎شود که حوصله و زمان کافی برای آشنایی با یک سیستم عامل جدید را ندارند و امکانات استاندارد گنورادیو نیازهای آنها را پاسخ می‎دهد. راهنمای کامل نصب گنورادیو در ویندوز به زبان انگلیسی از اینجا قابل مشاهده است.

در ادامه این مطلب به تشریح مراحل نصب گنورادیو روی ویندوز می‎پردازیم:

مرحله اول: ابتدا فیلترشکن خود را روشن کنید.

مرحله دوم: فایل باینری نصب کننده (installer) را از اینجا دانلود کنید، که یک فایل با پسوند msi می‎باشد. توجه داشته باشید که باید نسخه متناسب با cpu خود را دانلود کنید. مثلا برای یک سیستم 64 بیتی فایل “gnuradio_3.7.11_win64.msi” را بگیرید.

مرحله سوم: فایل msi دانلود شده را اجرا کرده و مراحل نصب را طی کنید.

مرحله چهارم: اگر نصب با موفقیت انجام شده باشد، پوشه gnuradio به start menu اضافه خواهد شد. این پوشه شامل gnuradio command prompt و  gnuradio companion و … خواهد بود.

مرحله پنجم: خط فرمان ویندوز (cmd) را به عنوان administrator باز کنید.

مرحله ششم: برای اجرای gnuradio companion در خط فرمان ویندوز دستورات زیر را اجرا کنید:

>cd “C:\Program Files\GNURadio-3.7\bin\
>run_gr.bat gnuradio-companion.py

مرحله هفتم: پنجره grc باز میشود. برای مثال فایل زیر را از منوی open باز کنید:

../share/gnuradio/examples/digital/demod/ber_simulation.grc

مرحله هشتم: ابتدا این مثال را build کرده و سپس آن را اجرا (execute) نمایید. در صورتی که همه چیز به درستی پیش رفته باشد، باید منظومه QPSK را به صورت زیر مشاهده کنید.

گنورادیو در ویندوز