چرا گنورادیو باید برای یک مهندس مخابرات جالب باشد؟

چرا گنورادیو باید برای یک مهندس مخابرات جالب باشد؟

گنورادیو چارچوبی است که امکان طراحی، شبیه‎سازی و پیاده‎سازی سیستم‎های مخابراتی توانمند را در دنیای واقعی فراهم می‎آورد. گنورادیو یک چارچوب بسیار ماجولار و مبتنی بر نمودار جریان (flowgraph) است که شامل یک کتابخانه جامع از بلوک‎های پردازشی می‎باشد. این بلوک‎ها را می‎توان با یکدیگر ترکیب کرده و پردازش‎های سیگنال پیچیده را انجام داد. از گنورادیو برای کاربردهای بسیاری در دنیای واقعی استفاده شده است که برخی از آنها عبارتند از: پردازش صوت، مخابرات سیار، ردگیری ماهواره‎ها، سیستم‎ای راداری، شبکه‎های GSM، پخش رادیویی DRM و … که همه این موارد در قالب نرم‎افزار رایانه‎ای بوده‎اند.

پیش از این هنگام پیاده‎سازی تجهیزات مخابراتی، مهندس می‎بایست یک مدار مشخص برای آشکارسازی یک نوع سیگنال مشخص را می‎ساخت، سپس یک IC مشخص را برای کدگذاری و کدبرداری داده طراحی می‎کرد، و رفع ایرادات اینها را با تجهیزات مقرون به صرفه انجام می‎داد.رادیو نرم‎افزاری پردازش سیگنال آنالوگ را گرفته و تا جایی که از لحاظ فیزیکی و اقتصادی امکان پذیر باشد، آن را به پردازش سیگنال رادیویی بر روی یک کامپیوتر با استفاده از الگوریتم های نرم افزاری تبدیل می کند.

چرا گنورادیو باید برای یک مهندس مخابرات جالب باشد؟

البته شما می توانید از تجهیزات مخابراتی متصل به کامپیوتر خود را از صفر برنامه ریزی کنید. برای این کار باید الگوریتم های مورد نیاز را به یکدیگر پیوند داده و خودتان اطلاعات را به آن ها داخل و از آن ها خارج کنید. اما این کار پس از مدتی طاقت فرسا می شود : چرا یک فیلتر استاندارد را دوباره پیاده سازی می کنید؟ چرا نگران نحوه ی انتقال داده بین بلوک های پردازشی مختلف هستید؟ بهتر نیست به جای اینکه خودتان برنامه ها را بنویید از پیاده سازی های بهینه شده و باز بینی شده استفاده کنید؟ چگونه می خواهید برنامه خود را طوری بنویسید که هم بر روی کامپیوتر هایی با معماری چند هسته ای اجرا شود و هم بر روی تجهیزات تعبیه شده با توان پایین به خوبی کار کند؟

به گنورادیو وارد شوید: چارچوبی برای نوشتن برنامه های کاربردی پردازش سیگنال بر روی کامپیوتر های معمولی. گنورادیو توابع متعددی را در قالب بلوک هایی با قابلیت استفاده مجدد و آسان ارائه می کند، مقیاس پذیری بسیار خوبی را فراهم می آورد، کتابخانه وسیعی از الگوریتم های استاندارد در اختیار شما قرار می دهد، و به خوبی برای پلتفرم های رایج متعددی بهینه سازی شده است. همچنین گنورادیو مجموعه بزرگی از مثال ها در خود دارد که شروع کار را برای شما آسان میکند.